İçeriğe atla

İletişim Fakültesi Film Atölyesi Diyalog Film ekibini ağırladı

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Film Atölyesi’nin düzenlediği etkinlikle Altın Portakal Film Festivali’nde de yarışan Diyalog filminin ekibi ile İletişim Fakültesi öğrencileri buluştu.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Film Atölyesi (AİFA) düzenlediği söyleşi ile Altın Portakal Film Festivali’nde de yarışan Diyalog filminin ekibini İletişim Fakültesi öğrencileri ile buluşturdu. İletişim Fakültesi Öğr. Gör. Gökhan Evecen’in moderatörlüğünde düzenlenen söyleşiye Yönetmen Ali Tansu Turhan, Yapımcı Burcu Uğuz, Sanat Yönetmeni Gizem Kâhya İyem ve Kurgucu ve Yardımcı Yönetmen Osman Sarp Altay katıldı. İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda sinemaseverleri buluşturan etkinlikte öğrenciler hem film hem de sektörle alakalı merak ettikleri soruları sordu.

YENİ BİR ÜRETİM MODELİ OLUŞABİLİR

Söyleşide 700 bin TL’lik bütçesi olmasına rağmen 170 bin TL maliyetle tamamlanan Diyalog filminin herhangi bir destek veya fon almadan yapımcıların kurduğu şirketin topladığı kaynaklarla çekildiği ifade edildi. Yapım ve dağıtım modellerinden bahseden Yönetmen Ali Tansu Turhan, bir şeyin optimum haline gelmesinin bir denemeyle olmayacağından bahsederek, “Birçok ekip, birçok denemeden sonra bu modeller optimum hallerine gelir ve eğer bir başkası da bu üretim modelini gerçekleştirirse belki kendimize fon yaratabiliriz.” dedi.

OYUNCULAR FİLMİN PARÇASI OLMAK İSTİYORLAR

Oyuncuların da böyle bir film izlemek istedikleri için Diyalog filminde yer almayı çok istediklerini dile getiren Yapımcı Burcu Uğuz ise “Filmimizdeki 28 yatırımcıdan ikisi oyuncumuz. Ve aslında baktığımızda bu sıklıkla da şu anda yurtdışındaki filmlerde yapılan bir durum. Oyuncular filmin hem bir parçası olmak istiyorlar, hem de bu tarz samimi buldukları işin gerçekleşmesi adına yapabilecekleri her şeyi de yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

MESLEK YORUCU VE ZOR

Gizem Kahya İyem ise sanat yönetmeni olmak  isteyen öğrencilerin bu mesleği seçmeden önce yorucu çalışma şartlarına hazırlıklı olmaları gerektiğini,  zorluklarla karşılaşacaklarını bilerek bu sektöre girmelerini önerdiğini söyledi. Filmin yönetmen yardımcılığı ve kurguculuğunu üstlenen Osman Sarp Altay ise “Üretim niyetinizi doğru bir noktaya koyduğunuzda ve sizinle aynı niyete sahip bir ekiple çalıştığınızda proje doğru bir yere gidiyor” dedi. Türkiye turnesi kapsamında farklı illerde filmlerini seyirci ile birlikte izleyen ekip, AİFA’nın ev sahipliğinde gerçekleşen söyleşinin ardından öğrencilerle birlikte Özdilek AVM’de Diyalog filmini seyretti.


13 Aralık 2021

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı