İçeriğe atla

Rektör Özkan’dan Organ Bağışı Çağrısı

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, 3-9 Kasım Organ Nakli Haftası dolayısıyla Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği (AKBÖHONDER) üyelerini ağırladı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Senato Odası’nda AKBÖHONDER Dernek Başkanı Mehmet Şahan ve üyeleri ile bir araya geldi.

Rektör Özkan, “İzmir’deki deprem tüm Türkiye’yi olduğu gibi bizleri de derinden etkiledi. Yaraların bir an önce sarılmasını temenni ediyor, İzmir’e ve tüm Türkiye geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” dedi.

Organ Nakli Haftası’nın organ bağışına dikkat çekmede çok önemli bir hafta olduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, organ naklinin bir insana verilecek en kıymetli hediye olduğunu ancak bunun öneminin yeterince anlatılamadığını dile getirdi.

Akdeniz Üniversitesi’nin dünyada kompozit doku naklinde önemli bir yeri olduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan “Kompozit doku naklinde dünyada ismimiz var. Merkezimiz dünyada en önemli merkezlerden birisi. En büyük vesilesi de Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu hocamız. Dernek Başkanı Mehmet Şahan da Karpuzoğlu’nun ilk nakil yaptığı hastalardan. Tuncer hocamızın bir sürü insanın hayatını değiştiren ya da hayat kazandıran hizmetleri oldu. Bu hizmetleri sayesinde hala adı yaşatılıyor ve dua alıyor. Kendisini saygıyla anıyorum. ” diye konuştu.

İnsanların hayatta kalmasına vesile olmak insana verilebilecek en kıymetli hediye olduğunu söyleyen Özkan şunları söyledi; “Sanıyorum insanlar organlarını bağışlamadığı zaman hala yakınlarının yaşayacağını düşünüyorlar. Belki biz bunu anlatamadık. Hepimiz ölümle karşılaşacağız. Bunu bir kez daha düşünmek önemli, cana can katacaksınız vereceğiniz ‘evet’ cevabıyla. Daha kıymetli bir hediye olamaz.” diye konuştu.

Rektör Özkan: “Online eğitim sorunsuz devam ediyor”

Uzaktan eğitim ile ilgili gelen soru üzerine Rektör Özkan, online eğitimin sorunsuz bir şekilde yürütüldüğü söyledi. Rektör Özkan, “Bu program Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Murat Turhan’ın üç sene önce yaptığı çalışmalarıyla elde ettiği programdır. Zaten daha önce de bu program üniversitemize verilmişti. Önceki yönetim de bunu kullanmıştı. Biz bu programı biraz daha revize ettik. Çok güvenli bir sınav sistemi ve sorunsuz bir online eğitim hizmeti veriyoruz öğrencilere. Öğrencilerimizden ve öğretim üyelerimizden aldığımız geri bildirim de bu yönde.” dedi.

Koronavirüsün ne zaman biteceğinin öngörülemediğini söyleyen Rektör Özkan, “Bu süreç hemen bitmeyecek, biz de bu programı kullanmaya devam edeceğiz. Bu anlamda güvenli olması çok önemliydi. Hem güvenli hem de sorunsuz bir sistem. Prof. Dr. Murat Turhan Hocamız ilgili bazı haberler çıktı. Bu programı parayla aldığımıza dair, bunlar tamamen yalan. Hiçbir şekilde bizden ücret almadan, ücretsiz bir şekilde sundu. Murat Turhan hocamıza verdiği emekler için çok teşekkür ediyorum. Çünkü böylesi önemli bir programı yazmak kolay bir şey değil. Bazı üniversiteler de bunu bizden talep ediyor, bu da bizi çok mutlu ediyor. Hem sınav anlamında hem ders anlamında sorunsuz bir eğitim sistemi devam ediyor. Çok şanslıyız bu anlamda. Türkiye’nin en iyisiyiz diyebiliriz.” dedi.

Rektör Özkan’dan Başkan Muhittin Böcek ile İlgili Açıklama

Prof. Dr. Özlenen Özkan, Koronavirüs nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedavisi devam eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sağlık durumuyla ilgili de açıklama yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sağlık durumunun iyiye gittiğini belirten Rektör Özkan, “Başkanımızın sağlık durumu her geçen gün daha iyiye gidiyor. Yemek yiyebiliyor, ancak enfeksiyon bulguları halen devam ediyor.” dedi.

Yoğun bakımda tedavisi devam eden hasta için çok net konuşmanın doğru olmadığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Özkan, “Ama şu anlamda gidişat çok iyi. Doktor arkadaşlarımız en kısa zamanda sizlere daha detaylı bilgi aktaracaktır. Şu anda herhangi bir sıkıntımız yok. Yoğun bakımda takibi gerekli, daha servise alamıyoruz. Arada ateşi oluyor, enfeksiyon bulguları devam ediyor, onlarla mücadele ediyoruz. Ama daha önceki zamanlara göre durumu çok daha iyi. Bu da bizi mutlu ediyor.” diye konuştu.

Toplantının sonunda Rektör Özkan Organ Nakli Haftası dolayısıyla farkındalığın çok önemli olduğunu belirterek çalışmalarından dolayı Mehmet Şahan’a teşekkür etti.

AKBÖHONDER Başkanı Mehmet Şahan günün anısına Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’a organ nakli hastalarının ve Rektör Özkan’ın fotoğrafının yer aldığı plaketi takdim etti. Bu anlamlı hediye için teşekkür eden Rektör Özkan da Dernek Başkanı Mehmet Şahan hediye takdim etti.


3 Kasım 2020

Bilgi İşlem Daire BaşkanlığıWeb Yazılım Hizmetleri