13 Aralık 1917 Antalya'nın Makus Tarihinin Değiştiği Gün Konferansı düzenlendi

Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bağlı Sualtı Öğrenci Topluluğu tarafından 13 Aralık 1917 Antalya'nın Makus Tarihinin Değiştiği Gün Konferansı düzenlendi.

Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen 13 Aralık 1917 Antalya'nın Makus Tarihinin Değiştiği Gün Konferansına Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güven Dinç, Tarihçi Ramazan Kar, Altın Cankurtaran Eğitmeni Adnan Büyük konuşmacı olarak katıldı. Konferansta konuşmacılar Meis Limanı'nda demirli deniz uçağı gemisi Ben My Cheer’i dünya savaş tarihinde bir ilki başararak karadan atışla batıran ve Birinci Dünya Savaşı sırasında askerleriyle Kemer Ağva koyunda Fransız savaş gemisi Paris 2'yi batıran Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker anıldı.

MUSTAFA ERTUĞRUL AKER KEMER’DE YAŞATILIYOR

Kemer’de ilerleyen günlerde Kültür Merkezi açacaklarını söyleyen Ramazan Kar “Kemer ve Antalya tarihin anlatan belgelerden oluşan bir kültür merkezi olacak. Bu topraklarda yaşayan vatandaşlarımızın bu vatana borcu var. Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker, Çanakkale Savaşı’nda kahramanlarımızdan birisidir. Açacak olduğumuz kültür merkezinde Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ile ilgili hatıralar, belgeler ve bilgiler yer alacak. Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’in Çanakkale Savaşı’nda ve Kurtuluş Savaşı’nda kullandığı Fransız Savaş gemisi Paris 2 ve batan ilk uçak gemisi olan Ben My Cheer’i batırırken kullandığı dürbün de ailesi tarafından bize verildi bu da kültür merkezinde yer alacak. Tarihi araştırıp öğrenelim. Aynı merkezimizde 1927 tarih basımlı orijinal Nutuk da yer alacak.” dedi.

İNGİLİZ VE FRANSIZ GEMİLERİNİ BATIRAN MUSTAFA ERTUĞRUL AKER

Birinci Dünya Savaşı hakkında bilgiler veren Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güven Dinç, “Birinci Dünya Savaşı’nda Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’e verilen görev Antalya’nın batısında bulunan Kemer ve Kaş’ta bulunan İngiliz ve Fransız gemilerini bertaraf etmek. Ama ilk başta onlara karşı koyacak cephanesi yoktu sonrasında Batı Cephesinden getirilen 4 tane topla birlikte bunu gerçekleştirdi. İngiliz ve Fransızlar o dönemlerde kendilerine top atışı gerçekleştirileceğini düşünmüyorlar ama çeşitli zorluklarla 4 top atışın yapıldığı buruna getirilip yerleştiriliyor. Mustafa Ertuğrul’un batırdığı gemiler var günümüzde de zafer olarak anıyoruz, kutluyoruz. Bunlardan birisi Ben My Cheer’i gemisi Birinci Dünya Savaşı başladığında savaş gemisi oluyor. Ege’de Çanakkale sularında devriye atıyor geri çekilme sırasında da kullanılıyor. 1917 yılında Mustafa Ertuğrul tarafından batırılan gemi 1920 yılında İtalyanlar tarafından hurdaya çıkarılıyor. Mustafa Ertuğrul ve ekibi tarafından atılan toplar bu gemiyi batırıyor. Hala denizin altında bulunan Paris 2 gemisi de Mustafa Ertuğrul ve askerleri tarafından 13 Aralık 1917’de Kemer yakınlarındaki Ağva koyunda batırdığı bu gemiyi topçu atışlarıyla denize gömdü. Gemi komutanı dahil 17 mürettebatı esir aldı. Esirler tedavi edilip Fransa’ya gönderildi. Bugünün vesilesiyle bu topraklar için canını ortaya koymuş gazilerimiz ve şehitlerimiz başta olmak üzere Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle ve hürmetle anıyorum.” şeklinde konuştu.

HER YIL DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

Vatan ve minnet borcu olarak ve bu vatan uğruna toprağa düşmüş tüm şehitler ve gaziler anısına etkinliği yaptıklarını söyleyen Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Biz bu etkinliği her yıl Nisan ayının sonunda yapıyoruz ve öğrencilerimizi Kemer’e götürüyoruz. Siberleri geziyoruz, dalış yapıyoruz ve koylarda temizlik yapıyoruz. Etkinliğimize katkıda bulunan Kemer Belediyesi ve Kemer Kaymakamlığına teşekkür ediyoruz.” dedi.

Altın Cankurtaran Eğitmeni Adnan Büyük ise konuşmasında denizaltına yaptıkları dalışlardan görüntüler göstererek Paris 2 batığından bilgiler paylaştı.

Konferans Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’in belgesel gösterimiyle sona erdi.

Eklenme tarihi :14.12.2023 14:22:31
Son güncelleme : 14.12.2023 14:38:20