40. Yılda Akademik Tören Coşkusu

Akdeniz Üniversitesi’nin kuruluşunun 40. yılında Akademik Genel Kurul Töreni büyük coşkuyla gerçekleşti.

Mimar Sinan Kongre Merkezi’ndeki Törene Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse ve Tuba Vural Çokal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer Çevikol, Başsavcı Vekili Adnan Tabar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Gülbin Arıcı ve Prof. Dr. Cengiz Toker, akademisyenler ve aileleri katıldı.

ÜNİVERSİTEMİZİN MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTMEK İLK HEDEFİM OLDU

Üniversitenin 40. yılına özel hazırlanan ve akademik faaliyetleri içeren video gösteriminin ardından törende konuşan Rektör Özkan, “Rektör olarak göreve başladığım andan itibaren hep birlikte üniversitemizi dünyada bir marka haline getirmek en öncelikli amacım oldu. Öğrencilerimizin olmadığı, yüz yüze eğitimin ve hatta sınavların bile yapılamadığı pandemi sürecini mümkün olan en az hasar ile atlatmaya çalışırken dahi bu amaçtan uzaklaşmadık. YÖKAK Kurumsal Akreditasyon sürecinde de güçlü yönümüz olarak vurgulanan ve başka üniversitelere de örnek gösterilen sanal kampüs, uzaktan sınav gibi geliştirdiğimiz uygulamaları hayata geçirerek eğitim-öğretim kalitemizi koruduk.” diye konuştu.

ORGAN NAKLİNDE DÜNYADA ÖNCÜYÜZ

Üniversitenin 40’ıncı, tıp fakültesinin 50’inci yılını kutladıklarını ifade eden Özkan “Son 2 yılda Yabancı hasta gelirlerimizi 35 kat artırarak tercih edilirliğimizi kanıtladık. Yine Hastanemizin 26 Milyon tl olan aylık geliri Kasım 2022 itibariyle 90 milyona Tl’ye ulaştı. Üniversitemiz, Organ nakli alanındaki birikimleriyle özellikle kompozit doku nakillerinde ilkleri gerçekleştirerek tüm dünyaca tanınmaktadır. Organ ve doku naklinde dünyanın ve Türkiye’nin markası haline gelen Akdeniz Üniversitesi, Prof. Dr. Ömer Özkan hocamız ve ekibinin gerçekleştirdiği ülkemizde yapılan ilk kol ve yüz nakliyle büyük bir başarıya imza atmıştı. Sonrasında Dünyada ilk olarak yapılan rahim nakliyle de daha sonra yapılan 70’e yakın rahim nakline öncülük etmiştir.” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTEMİZİN YÜZDE 70 ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN KARŞILAYACAĞIZ

Yeşil enerji çağımızın en çok tercih edilen en temiz, çevre dostu enerji türü olduğuna değinen Rektör Özkan, “Çevre dostu bir kampüs anlayışına uygun olarak büyük bir güneş enerji santrali projemizi başlattığımızı sevinçle sizlerle paylaşmak istiyorum. Korkuteli ilçemizde hayata geçecek 30 megawatt güce sahip Güneş Enerji Santrali, Türkiye’de üniversiteler arasında da bir ilk olacak. Bu projeyle üniversitemizin enerji ihtiyacının yaklaşık %70’i güneşten sağlanacaktır. Bu oran güncel fiyatlandırmayla yılda 150 milyon Türk Lirasından daha fazlaya denk gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

TEKNOKENTİMİZ İLK KEZ BU YIL TÜRKİYE’DEKİ TEKNOKENTLER ARASINDA 7. SIRAYA YÜKSELDİ

Akdeniz Üniversitesi’nin değerlerinden biri olan Antalya Teknokent’in her geçen gün güçlenerek başarısını artırdığının altını çizen Rektör Özkan, “2004 yılında kurulan teknokentimiz Türkiye deki 97 teknokent arasında ilk kez bu sene 7. sıraya yükselmiştir. Türkiye ve dünyanın en önemli firmaları teknokentimiz sayesinde şehrimize kazandırılmış olup, bölgemiz yazılım ve yüksek teknoloji alanında en önemli istihdam merkezi haline gelmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmelerle Aksu’daki arazimizin de teknoloji geliştirme bölgesine dönüştürülmesiyle bölgenin en büyük tarım teknokenti olacaktır. Ayrıca, Türkiye’nin en büyük bütçeli projelerinden biri olan Bilimsel Araştırma Vadisi projemiz 354 milyon bütçeyle Cumhurbaşkanlığımızca onaylanmıştır. Destekleri için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ederim. İnşallah bu proje ile üniversitemiz gelecekte, yapay organ, aşı, antikor, kanser ilacı vb. katma değeri yüksek ürünleri geliştirebilecek alt yapıya kavuşacaktır.” dedi.

40. YILIMIZDA GURUR VE ONUR DUYUYORUM

Rektör Özkan, son olarak genel bir değerlendirme yaparak, “Yıllarca konuşulup ama yapılamayan hastane katlı otoparkımızdan hasta yakınları oteline, YÖKAK kurumsal akreditasyon belgeli ilk 6 devlet üniversitesinden olmaktan, 354 milyon bütçeli bilimsel araştırma vadisi projesine, üniversitemize uzun yıllar fayda sağlayacak GES projesinden, ters yüz eğitim dahil eğitim-öğretimdeki Türkiye’de örnek alınan bir çok özgün uygulamalarımızla dolu dolu 28 ayımızı göz açıp kapayıncaya kadar geçirdik. Mezunu olmaktan her daim gurur duyduğum, yıllarca her akademik kademesinde görev yaparak bugün rektörü olduğum üniversitemizin, 40. yılında sizlerle burada bu akademik genel kurulu gerçekleştirmekten onur ve gurur duyuyorum.” diye konuştu.

2022 BİLİM ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Törende Akdeniz Üniversitesi 2022 Bilim Ödülleri de takdim edildi. En yüksek performans gösteren öğretim üyelerine verilen ödüllerde, Fen ve Mühendislik Bilimleri Alanında Bilim Ödülüne Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Turfan, Sağlık Bilimleri Alanında Bilim Ödülüne Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Uysal, Sosyal Bilimler Alanındaki Bilim Ödülüne ise Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Karadağ layık görüldü. Akademik Tören, kariyerlerinde bir üst unvanı hak eden akademisyenlerin Akademik Biniş giymeleri ile son buldu.

 

Eklenme tarihi :6.01.2023 14:54:36
Son güncelleme : 10.10.2023 16:42:31