Afet Farkındalık Eğitimi İş Birliği Protokolü İmzalandı

Antalya Valisi Ersin Yazıcı başkanlığında Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ile Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan tarafından Afet Farkındalık Eğitimi İş Birliği Protokolü imzalandı.

2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı kapsamında 'Afet Farkındalık Eğitimi İş Birliği Protokolü' Antalya Valisi Ersin Yazıcı ile Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı afet ve acil durum ile sivil savunma faaliyetlerine ilişkin iş birliklerini kapsıyor. Protokol ile afet anında ve sonrasında neler yapılması gerektiği ile ilgili eğitim verilecek.

Ülkemizde; deprem, sel, heyelan ve çığ gibi birçok doğal afetin görüldüğünü ve bunlara karşı daima hazırlıklı olmamız açısından protokolün önemli olduğuna değinen Vali Yazıcı 'Bu çalışmalarda iki üniversitemizden de desteklerinin devamını bekliyoruz. Ne yazık ki ülkemiz afetin çok olduğu bir bölge. Başta deprem olmak üzere her yıl birçok afetle karşılaşıyoruz. İmzalamış olduğumuz protokolün ülkemiz ve şehrimiz adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Protokol kapsamında gerçekleştirilecek farkındalık eğitimleri ve bilgilendirme çalışmalarının, afet risklerini azaltabilmek adına risklerin tespitinde ve azaltılmasında büyük katkılar sunacağına inanıyorum.' dedi.

İmzalanan protokol kapsamında afetler hakkında eğitici ve bilgilendirici faaliyetlerin yapılacağını söyleyen Vali Yazıcı; 'Ülkemiz, jeolojik ve coğrafi yapısı ile iklim özellikleri nedeniyle afetlerden çok fazla etkilenen bölgede yer alıyor. Bu sebeple afetlere karşı daima hazırlıklı ve bilinçli olmalıyız. Bugün yaptığımız protokolle ilimizde bulunan üniversitelerimizdeki öğrencilerimize afet bilincini oluşturmak amacıyla eğitimler gerçekleştirilecek. Protokol çerçevesinde afet farkındalığı, sivil savunma ve seferberlik hizmetleri gibi çeşitli eğitim faaliyetleri düzenlenecek. Eğitim ve tanıtma faaliyetleri kapsamında görsel, işitsel ve yazılı materyaller hazırlanarak afet riskini azaltma konusunda farkındalık oluşturacak eğitimler düzenlenecek. Protokolle inşallah gençlerimiz arasında afet bilincinin gelişmesine katkı sağlayacağız.' diye konuştu.
 
Afet farkındalık protokolünün imzalanmasının ardından Vali Yazıcı, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan ve AFAD Müdürü Fevzi Timur hatıra fotoğrafı çektirdi.

Eklenme tarihi :26.03.2021 16:52:54
Son güncelleme : 3.10.2023 09:58:51