Akdeniz Üniversitesi’nde Bilimsel Başarılar Ödüllendirildi

Akdeniz Üniversitesi’nde, üstün performans gösteren öğretim üyelerine teşekkür belgesi verildi. Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, yayın sayısındaki artışın Araştırma Üniversitesi olma hedefi için önemini vurguladı.

Akdeniz Üniversitesi’nde, bilimsel araştırma ve yayınlarda üstün performans gösteren öğretim üyelerinin başarıları Senato Salonu’nda düzenlenen törenle kutlandı. Üstün performans gösteren öğretim üyeleri teşekkür belgelerini Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın ellerinden aldı. Düzenlenen törene Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şükrü Özen, Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker ve üstün performans gösteren öğretim üyeleri katıldı.

EN ÇOK YAYIN SAYISI VE H-İNDEX’E GÖRE BAŞARI SIRALAMASI ESAS ALINDI

Sağlık Bilimleri, Ziraat, Mühendislik, Fen Bilimleri ve Su Ürünleri, Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler, Eğitim Bilimleri, Spor Bilimleri ve Mimarlık, Planlama ve Tasarım Temel Alanlarındaki H-index’e göre en başarılı sıralamaya sahip öğretim üyeleri, SCI-E dergilerdeki yayın sayılarına göre başarı sıralaması en yüksek olan öğretim üyeleri ile Hukuk, İlahiyat ve Güzel Sanatlar Temel Alanlarındaki yayın sayısı en yüksek öğretim üyelerine Rektör Özkan tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

ATTIĞIMIZ ADIMLARIN OLUMLU SONUÇLARINI GÖRÜYORUZ

Akdeniz Üniversitesi’nin bilimsel gelişimine katkıda bulunan öğretim üyelerinin bir araya geldiği törende konuşan Rektör Özkan, göreve geldiği ilk günden itibaren çıktı odaklı, katma değer sağlayacak, nitelikli bilimsel çalışmaların üretilmesine büyük önem verdiğini vurgulayarak, “Bu doğrultuda, bilimsel araştırma projeleri yönergeleri, atama yükseltme kriterleri ve stratejik plan güncellendi ve bilimsel üretimi teşvik eden bir sistem oluşturuldu. Bugün, attığımız adımların olumlu sonuçlarını görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Üniversitemizin uluslararası iş birliğiyle gerçekleştirilen SCI yayın sayısının 1420’ye yükseldiği ve Q1 ve Q2 dergilerdeki yayın ortalamasının %75’e çıktığına hep birlikte şahitlik ediyoruz. Uluslararası iş birliğiyle yapılan yayın sayısının %25’e ulaştığını görmek de bizleri ayrıca memnun etti.” diye konuştu.

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ OLMA HEDEFİNE İNANÇLA İLERLİYORUZ

Yayın sayısındaki artışın Akdeniz Üniversitesi’nin Araştırma Üniversitesi olma hedefine güç verdiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Geçtiğimiz yıl Yükseköğretim Kurulu’nun başlattığı ‘Araştırma Üniversiteleri’ uygulaması kapsamında aday izleme programına dahil edilen 6 üniversiteden biri olduk. Öğretim üyelerimizin özverileri ve emekleriyle 2 yıl içinde Araştırma Üniversitesi olma hedefine ulaşacağımıza yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Eklenme tarihi :19.04.2024 12:10:18
Son güncelleme : 19.04.2024 12:11:10