Akdeniz Üniversitesi Cumhuriyet Bayramını Online Konferans İle Kutladı

Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü tarafından Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıl dönümü nedeniyle 'Türkiye'de Cumhuriyete Giden Süreç' konulu konferans düzenlendi.

Pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirilen programda Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Ahmet Köç, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker günün önemi ile ilgili bir konuşma yaptı. Çok sayıda izleyicinin yer aldığı konferansa konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan 'Türkiye'de Cumhuriyete Giden Süreç' konulu sunum gerçekleştirdi.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Ahmet Köç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Hürriyet ve İstikbal benim karakterimdir. Ben milletimin ve büyük ecdadımın en kıymetli mirasından olan istiklal aşkıyla yaratılmış bir insanım. Bu sebeple milli istiklal bence bir hayat meselesidir diyerek özgürlük ve bağımsızlık için en önemli rejimin Cumhuriyet olduğunu ifade etmiştir' şeklinde konuştu.

Atatürk'ü Cumhuriyeti kurmaya yönelten çeşitli sebepler olduğunu ifade eden Köç, en önemli sebebin Cumhuriyetin en ileri hükümet ve devlet şekli olduğunu söyleyerek, 'Cumhuriyetin baş özelliği Milli Egemenliğe dayanması ve demokrasiyi sistem olarak benimsemesidir' dedi. Atatürk'ün Cumhuriyeti Halk Hükümeti olarak adlandırdığını kaydeden Prof. Dr. Köç, Halk Hükümeti, hâkimiyeti halka veren ve tamamen halk için çalışan bir hükümettir açıklamasını yaptı.

Atatürk'ün Cumhuriyet ışığını 1923'ten önce yaktığını kaydeden Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker bu ışığı ilerleyen zamanlarda TBMM'de çalışma arkadaşlarıyla paylaştığını belirterek, Ulu Önder'in zamanı gelince yönetim şeklinin Cumhuriyet olacağının sinyalini yakın çevresine aktardığına değindi. Atatürk İnkılaplarının en büyüğünün 'milli, çağdaş ve laik Türkiye Cumhuriyetini kurmasıdır' diyen Prof. Dr. Toker, yabancı kaynaklarda da Ulu Öner Atatürk'ün bu konuda yankı bulduğunu ifade etti.

Konuşmasının finalinde gençlere seslenen Prof. Dr. Cengiz Toker, Cumhuriyetin sonsuza dek ilelebet yaşamasını temenni ederek, bunun bir bayrak yarışı olduğunu, onu ileriye götürmek adına gelecekte genç kuşaklara devredeceklerini söyleyerek gençlerden çok çalışmalarını istedi.

Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan, Cumhuriyetin sürece dayandığını, tarihsel birikimi ve gelişimi bulunduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında bunun tarihin akışına uygun bir rejim olduğunu kaydetti.

Mustafa Kemal Atatürk'ün rasyonel bir lider olduğunu, aklı ve bilimiyle rejim yaptığını ifade eden Prof. Dr. Ertan, Ulu Önder'in süreci başarıyla yönettiğini vurgulayarak tarihsel süreç hakkında bilgi verdi. Cumhuriyetin bir zorunluluk olduğunu belirten Prof. Dr. Ertan, Mustafa Kemal Atatürk'ün ve Cumhuriyetin milli bir değer olduğunu ve bu toplumun zihninden çıkmayacağını vurgulayarak, bu coşkunun Türk Milleti'nde ilelebet yaşaması gerektiğini söyledi.

Eklenme tarihi :28.10.2020 12:06:12
Son güncelleme : 26.09.2023 09:55:21