Akdeniz Üniversitesi Dijital Ekonomi İçin Uluslararası Sahada

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nusret Demir'in içerisinde yer aldığı Yunanistan, Ürdün ve Cezayir'den üniversitelerin de katkı sağladığı 'Dijital Ekonominin Özendirilmesi İçin Yer Gözlem Teknolojileri' isimli proje, Avrupa Birliği Erasmus+ Yüksek Öğrenimde Kapasite Geliştirme çağrısı kapsamında 276 projeden ilk 34 proje arasında yer alarak toplam 990 bin 667 Euro bütçe ile desteklenmeye hak kazandı.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nusret Demir'in partner olarak yer aldığı, Atina Ulusal Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde, Yunanistan'dan Batı Attika Üniversitesi ve Selanik Aristoteles Üniversitesi'nin de partner olarak katkı sağlayacağı, Ürdün'den ve Cezayir'den 3'er yararlanıcı yükseköğrenim kurumunun yer aldığı 'Dijital Ekonominin Özendirilmesi İçin Yer Gözlem Teknolojileri' Avrupa Birliği Erasmus+ Yüksek Öğrenimde Kapasite Geliştirme çağrısı kapsamında toplam 276 projeden ilk 34 proje arasında yer alarak desteklenmeye hak kazandı.

Proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Nusret Demir, 'Proje ile özellikle pandemi süreci ile hayatımıza giren dijital ekonomi modelini, bu alanda zayıf olan Güney Akdeniz ve Arap ülkeleri örneğinde, yüksek eğitimde gerçekleştirilecek kapasite artırımı faaliyetleri ile geliştirmek amaçlanmaktadır. Nitekim ilgili ülkelerde ekonomi hizmet sektörü ve petrol-doğal gaz etrafında yapılanmaktadır, ar-ge ve inovatif uygulamaların pazarlandığı bir ticari ortam oldukça kısıtlıdır. Bu amaçla, bu proje ile dijital ekonominin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için uzaktan algılama ile yer gözlem uygulamaları ve araçlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Çünkü Birleşmiş Milletlerin de belirlediği sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yüzde 90'ına yakını yer gözlem uygulamaları ile desteklenebilmektedir.' şeklinde konuştu.

Akdeniz Üniversitesi'nin bu proje ile sağlayacağı bütçe ile uzaktan algılama alanında araştırma ve eğitimini daha da iyileştirebileceğini belirten Doç. Dr. Demir, 'Ayrıca tecrübeler diğer partner ülkelerle paylaşılacak, dijital ekonominin yaygınlaştırılması için geliştirilecek stratejilerden ülkemiz de faydalanabilecek, uzaktan algılama, dijital ekonomi ve uluslararası bilimsel alanda tanınırlığını arttıracaktır.' dedi.

Eklenme tarihi :16.09.2020 11:47:21
Son güncelleme : 26.09.2023 09:32:07