Akdeniz Üniversitesi Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi veri tabanına dahil edildi

Akdeniz Üniversitesi tarihinde ilk kez Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi veri tabanına dahil olan 40 üniversiteden biri oldu. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından üniversitelere plaket verildi.

Akdeniz Üniversitesi, Türk yükseköğretim tarihinde ilk kez Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) veri tabanına yerleştirilen 40 üniversiteden biri oldu. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından TYÇ logolu mezuniyet belgelerinin tanıtımı için Ankara’da lansman programı düzenlendi. Yükseköğretim Kalite Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Yükseköğretim Kalite Kurulu, Bakanlık, Üniversite temsilcilerinin katıldığı programda Akdeniz Üniversitesini temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı yer aldı. Programda TYÇ Logosu kullanacak 40 farklı yükseköğretim kurumuna plaket takdimi yapıldı. Bu yıl ilk kez TYÇ Logosu kullanacak üniversiteler arasında yer alan Akdeniz Üniversitesi adına plaketi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı aldı.

TYÇ (265).jpg

DİPLOMALAR BU YIL İLK KEZ TYÇ LOGOSU TAŞIYACAK

Türkiye’de yeterlilik çerçevesini almaya hak kazanan 40 üniversitenin 142 yükseköğretim programı içerisinde yer alan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi TYÇ logosu ile kalitesini bir kez daha tescillemiş oldu. TYÇ logosunu taşıyan diplomalar ve belgeler yurt içinde ve yurt dışında eğitim ve istihdam piyasasında aranan yüksek niteliklerin ve kalitenin varlığının işareti haline gelecek. TYÇ logosuna sahip diploma ve belgeler hem yurtiçi hem de yurtdışında eğitim kurumları ve işverenler tarafından talep edilen ve kabul gören yeterliliklere dönüşecek.

IMG_9717.JPG

ULUSLARARASILAŞMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Akdeniz Üniversitesi olarak Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi veri tabanına dâhil olan 40 üniversiteden biri olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, bu tescilin mezun olan öğrencilerin yurtdışında diplomalarının tanınmasında, istihdam edilmesinde, yurtdışı öğrenci hareketliğinde önemli katkısı olacağını söyledi. Küresel yükseköğretim arenasında Türk üniversitelerinin daha fazla söz sahibi olması için bu tür uygulamaların önemli olduğuna değinen Rektör Özkan, “Üniversite olarak temel hedefimiz eğitim, araştırma ve toplumsal katkı fonksiyonlarımızı her alanda daha çağdaş ve sürdürülebilir kılmak. Bunun için gereken tüm adımları atmaya devam ediyoruz. Eğitim kalitemizi tescilleyen ve mezunlarımız için uluslararası alanda büyük bir avantaj sağlayacak Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi de doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi. Hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

 

TYÇ FOTO 2.jpg

                                                                      TYÇ.jpg

Eklenme tarihi :4.07.2023 16:40:12
Son güncelleme : 4.07.2023 16:40:18