Akdeniz Üniversitesi Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatlarının 25'incisi başarıyla yapıldı

Akdeniz Üniversitesi ulusal çapta 25. kez matematik olimpiyatı düzenleyerek TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarından sonra en eski ve köklü olimpiyat sınavına ev sahipliği yaptı.

Öğrenci yetiştiren okullar, olimpiyat sınavına hazırlanan öğrenciler ve matematik tutkusu olan herkes için köklü bir geleneğe ve üne sahip olan Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatlarında madalya alabilmek prestij açısından oldukça önemli. Yarışmada, sınav soruları Prof. Dr. İlham Aliyev, Prof. Dr. Mustafa Özdemir ve Doç. Dr. Barış Çolakoğlu tarafından hazırlandı. En yüksek puan alan ilk 5 öğrenciye tablet hediye edildi. Başarılı öğrencilerin hediye ve madalyaları adreslerine kargo ile gönderildi. Öğrencilerin sıralamaları ve okul başarıları matolimp.akdeniz.edu.tr adresinde yayınlandı.

Sınavlar bu sene 2 aşamalı ve uzaktan online yapıldı

2020 yılında 25'incisinin yapılması planlanan olimpiyat, pandemiden dolayı bu yıl Akdeniz Üniversitesi Sınav Otomasyon Sistemi hem de çoktan seçmeli sorular soruldu. Sınav sonuçlarına göre en başarılı iller İzmir, İstanbul ve Kocaeli oldu. İlerleyen yıllarda, pandemi süreci bitse de sınavın iki aşamalı olarak yapılıp sadece ikinci aşamaya katılmaya hak kazanan öğrenciler için Antalya'da yüz yüze sınav yapılabileceği bildirildi.

Olimpiyat sınav sonuçlarına göre, öğrenciler altın, gümüş ve bronz madalya ile ödüllendirildi. Bu yılki yarışmada İzmir Fen Lisesi 4 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya alarak önemli bir başarı elde etti. Ayrıca Azerbaycan'dan da bir öğrenci ilk 5'e girmeyi başardı. Antalya'dan sınava giren ve en yüksek puanı alan ilk üç öğrenciye Antalya kategorisine göre madalyalar verildi.

Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlham Aliyev 'Ortaokul ve lise öğrencileri arasında ve hatta bazı ülkelerin üniversite öğrencileri arasında düzenlenen bilim yarışmaları bilim olimpiyatları bilime henüz ayak basmamış genç zihinlerin neler yapabileceğini görmek açısından oldukça önemlidir. Ülkemizde matematik olimpiyatları da genç yetenekleri zamanında keşfetmek amacıyla yapılmaktadır. TÜBİTAK'ın ve çeşitli üniversitelerin yıllardan beri düzenlemekte olduğu matematik olimpiyatlarında üstün yetenekli 'küçük dehalar' erken yaşlarından keşfedilerek, okul müfredatında olmayan ilginç matematiksel kavram ve teorilerle tanıştırılıyor ve böylece, onların gelecekteki bilimsel çalışmalarına zemin hazırlanmış olur. Çağımızda, dünyanın tüm ülkelerinde üstün yetenekli öğrenciler için bu tip yarışmalar düzenleniyor. Bu nedenle Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi olarak bu yarışmaya çok önem veriyoruz.' ifadelerini kullandı.

Olimpiyat Jürisi adına, Prof. Dr. İlham Aliyev ve Prof. Dr. Mustafa Özdemir, 25. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatı düzenleme kurulu adına, bu sene olimpiyatın uzaktan düzenlenmesinde her türlü desteği veren Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğüne, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve olimpiyat sınavının düzenlenmesi aşamasında görev alan Üniversite personeline teşekkür etti.

KISACA SONUÇLAR
İLK 5 SIRAYI ALAN 9 ÖĞRENCİ VE OKULLARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR:

Sıralama Adı Soyadı İL OKUL SINIF
1 Barış Koyuncu İSTANBUL İSTANBUL ÖZEL ENKA LİSESİ 9
2 Erdem Efe Delen İSTANBUL ARAŞTIRMA GELİŞTİRME EĞİTİM VE UYGULAMA MERK. 11
3 Ahmet Eren Gözübenli İSTANBUL KARTAL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 10
3 Mert Tarım İSTANBUL VKV KOÇ ÖZEL LİSESİ 10
3 Yunus Yücesoy İZMİR İZMİR FEN LİSESİ 11
4 Mustafa Burak Derinkaya KOCAELİ ÖZEL ENKA FEN ve TEKNOLOJİ LİSESİ 9
4 Muharrem Eren Kesim İSTANBUL İSTANBUL ATATÜRK FEN LİSESİ 10
4 Can Gökmen İZMİR ÖZEL İZMİR AMERİKAN KOLEJİ 10
4 Hüseyin Arda Aksoy KOCAELİ TÜRK EĞİTİM VAKFI ÖZEL İNANÇ TÜRKEŞ LİSESİ 11
         

 
AZERBAYCAN'DAN DA BİR ÖĞRENCİ İLK 5'E GİRMEYİ BAŞARDI:

 
 
Ali Hüseynov Bakü, FİZİKA, RİYAZİYYAT VE İNFORMATİKA TEMAYYÜLLÜ LİSEY `post_content`) VALUE

 

Eklenme tarihi :2.07.2021 13:51:06
Son güncelleme : 12.10.2023 15:23:35