Akdeniz Üniversitesi'nde "Milli Ağaçlandırma Günü" Kutlandı

Akdeniz Üniversitesi'nde 'Milli Ağaçlandırma Günü' ağaç fidanları toprak ve su ile buluşturularak kutlandı.

Akdeniz Üniversitesi'nde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 11 Kasım'da kutlanan 'Milli Ağaçlandırma Günü'nde ""Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes' projesi kapsamında fidan dikimi gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi kampüs alanında gerçekleştirilen ağaçlandırma etkinliğine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şule Orman, Genel Sekreter Ali Evren İmre, akademik ve idari personel, Akdeniz Üniversitesi 75. Yıl Kreşi öğrenci ve öğretmenleri ile Siteler Mahallesi İlkokulu öğretmenleri, öğrencileri ve velileri katıldı.

"

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, 'Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilen 'Milli Ağaçlandırma Günü' kapsamında biz de Üniversitemizde bu kampanyaya destek vermek amacıyla fidan dikmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Ben Ziraat Fakültesi öğretim üyesi olarak bu etkinliği ayrıca önemsiyorum. Hepimizin bildiği gibi ağaç dikmenin çevre üzerine son derece olumlu katkıları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ağaçların hava kirliliğini azaltmasıdır. Aynı zamanda erozyon kontrolü, toprak kaymasını önleme gibi sayısız yararları vardır.' diye konuştu.

"

'Ülkemizde ve şehrimizde ağaçlandırmanın ve yeşil alanların artması için çalışmalarda bulunacağız' diyen Prof. Dr. Toker, Akdeniz Üniversitesi olarak bu yıl kampanyaya üniversite kampüs alanında fidan dikerek katkı sağladıklarını, gelecek sene için de yanmış bir orman arazisinde ağaçlandırma yapabilmek için girişimde bulunacaklarını ifade etti.

"

Etkinliğe katılımdan dolayı teşekkür eden Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şule Orman, 'Özellikle çocuklarımıza, gençlerimize çevre ve doğa bilincini aşılamak için bu gibi faaliyetlerin çok önemli olduğunu belirterek, etkinliğe katılan çocuklarımız belki de bugün toprağa ilk fidanlarını diktiler, ancak bu bilinci daima taşıyacakları için son fidanları olmayacağına ve yaşadıkları yerleri ağaçlandırarak doğanın en yakın dostu kalacaklarına eminim" dedi.

Gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakma amacı ile düzenlenen ve çocukların ağaç dikme sevinci yaşadığı etkinlikte fidanlar minik ellerin yardımıyla toprakla buluştu.

"

Eklenme tarihi :12.11.2020 10:18:00
Son güncelleme : 28.09.2023 11:01:51