Akdeniz Üniversitesi'nde 'Türkiye AB İlişkilerinin Yükseköğretime Sunduğu Fırsatlar' Konuşuldu

Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Türk Ulusal Ajansı'ndan Uzman Rana Önder, Avrupa Birliği Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı Ahmet Hakan Atik ve Akdeniz Üniversitesi'nden çok sayıda akademisyen ile öğrenciler katıldı.

"

Program, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker'in açılış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Cengiz Toker, Akdeniz Üniversitesi olarak öğrencilere Avrupa Birliği değişim programları konusunda her türlü desteği sunduklarını belirterek, AKVAM'ın tecrübeli öğretim üyeleri ve donanımlı ekibiyle başarılı işlere imza attığını ifade etti.

Programda Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, 'AB süreci ve yol haritasıyla' ilgili açıklamalarda bulundu.

"

Büyükelçi Kaymakcı, 1959'dan itibaren devam eden AB üyelik süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak Türkiye için bu yolda önemli olan faktörün 'büyüklüğünü artıya çevirmek' olduğunu ifade etti.  Büyükelçi Kaymakcı, ülke olarak savunma, sanayi, turizm, kültür ve daha pek çok konuda güçlü ve donanımlı olduğumuzu belirterek 'Türkiye kadar AB'ye katkı sağlayacak hiçbir ülke yoktur.' dedi. AB'ye üyelik gerçekleştiği takdirde sahip olduğumuz gücümüzü daha da artıracağımızı kaydeden Kaymakcı, üyeliğin AB'ye de güç katacağını söyledi.

Büyükelçi Kaymakcı, yurtdışı öğrenci değişim programları, burslar ve sınav süreçleri hakkında da bilgi verdi ve  yurtdışında bu programlara katılmayı planlayanlara yabancı dillerini geliştirme çağrısında bulundu. Çok sayıda akademisyenin ve öğrencinin katıldığı program soru-cevap bölümüyle tamamlandı.

"

Eklenme tarihi :16.12.2020 15:20:48
Son güncelleme : 28.09.2023 13:22:43