Akdeniz Üniversitesi'nden Koronavirüs Sonrası Koku Alma Kaybıyla İlgili Araştırma

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Altaş ve ekibi kovid-19 ve koku alma kaybıyla ilgili araştırma yaptı. Prof. Dr. Altaş, koronavirüs atlatan kadınların 72, erkeklerin ise 87 gün sonra koku alma yetilerini tekrar kazandığını söyledi.

Koronovirüs belirtileri arasında ilk sıralarda yer alan koku kaybı ile ilgili Akdeniz Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Altaş, Dr. Murat Duyan ve aralarında uzman hekimlerin de bulunduğu ekiple gerçekleştirilen araştırmada, Covid-19 geçirenlerde koku kaybının kalıcı olmadığı, ancak hastalık tarihinden sonraki 6 ayın ardından, kokuları farklı algılama olasılığının daha fazla olduğu ortaya çıktı. Araştırmada Covid-19 geçiren hastaların koku yetilerini tekrar kazandıkları, ancak erkeklerin algıladığı kokunun yanık lastik, kadınların algıladığının ise çürümüş soğan kokusuna benzediği ortaya çıktı.

Altaş, araştırmayı Covid-19 geçiren iki doktor üzerinde yaptıklarını belirterek, 'Bu doktor arkadaşlarımız temmuz ayında Covid geçirmişti. Bunların koku alma duyuları Covid-19 nedeniyle gitmişti. Covid'i atlattıktan sonra gelişen koku halüsinasyonu parozmi koku merkezlerini inceledik. İki koku merkezinde de bir problem olmadığını gördük. Ancak koku sinirlerinin burun hücrelerinden beyine olan transfer noktasında bir hasarlanma olduğunu tespit ettik. Bu da hastalarda bir takım yanlış koku duyularının gelişmesine neden oluyor' diye konuştu.

ARA ARA BU KOKULARI ALMAYA DEVAM EDİYORLAR

Altaş şöyle konuştu: 'Normalde beyin kokuyu daha önce algıladığı kokuları beyne kaydeder şeklinde oluyordu. Fakat burada farklı koku duyularının alınması bize ilginç geldi. İki meslektaşımızın üzerine çalışma yürüttük. Şu an Türkiye'de birçok merkezde koku sinirlerinin üzerinde MR çekilerek bu koku hücreleri üzerindeki etkisi inceleniyor. Bu çalışmamız yurt dışı bir dergide de kabul edildi. Hastalarımızın kokuları normale dönmesine rağmen ara ara bu kokuları hissetmeye devam ediyor.'

Covid geçiren her hastada normal kokunun geri dönmesinin farklı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Murat Altaş, 'Koku ve tat duyusu gidiyor. Fakat bu duyular farklı kişilerde farklı zamanlarda geri dönmeye başlıyor. İki hastamızda kokularının geri gelmesi 3 aylık süre zarfında olmuştu. Biz iki meslektaşımız üzerinde bir çalışma yaptık biri kadın biri erkekti. İkisinde de farklı algılamalar oldu. Birinde çürümüş soğan birinde yanık lastik. Ama daha çok veriye ihtiyacımız var. Bu ön bir çalışma oldu' ifadelerine yer verdi.

Eklenme tarihi :2.04.2021 11:50:47
Son güncelleme : 10.10.2023 16:39:43