Akdenizli sanatçılar mezuniyet eserlerini sergiledi

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi son sınıf öğrencileri mezuniyet eserlerini sergiledi. Sanatın farklı dallarında hünerlerini sergileyen genç sanatçılar sanatseverlerden tam not aldı.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi son sınıf öğrencilerinin eserlerinden oluşan ‘2023 Mezuniyet Sergisi’ düzenlendi. Güzel Sanatlar Fakültesi Fuaye alanında düzenlenen sergiye Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Paşaoğlu, Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özsoy, Kemer Turizmci ve İşadamları Derneği Başkanı Rıza Sönmez, fakülte öğretim üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı. Küratörlüğünü Prof. Dr. Fatih Başbuğ ve Doç. Dr. Özcan Özkarakoç’un üstlendiği Mezuniyet Sergisinde Resim, Heykel, Geleneksel Türk Sanatları, Grafik, Tekstil ve Moda Tasarımı, Fotoğraf ve Seramik bölümlerinden 81 öğrencinin yaklaşık 100 eseri sergilendi. Ayrıca Müzik bölümü öğrencileri de katılımcılara müzik dinletisi sundu.

IMG_0485_1600x1067.JPG

“ÖZEL OLDUĞU TESCİLLENEN GENÇLERSİNİZ”

Serginin açılış konuşmasını yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Paşaoğlu, “Sevgili mezunlarımız, Türkiye’nin en güçlü, hem bilim hem de sanat alanında en iddialı üniversitelerinden biri olan Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun oluyorsunuz, bundan sonraki hayatınıza adım atarken sizleri yetiştiren kıymetli aileniz gibi biz hocalarınız da son derece kıvançlı, gururlu ve mutluyuz. Sizler Fakültemizi yetenek sınavıyla kazanan zaten ‘özel olduğu’ deyim yerindeyse tescillenen gençlersiniz. Öyleyse bu özel yaradılışınızın hakkını verin. Sanat yapın. Sanatınız gerçek, derin ve tutkulu olsun.” dedi.

IMG_0483_1600x1067.JPG

“ÖZGÜN VE ÖNYARGISIZ BAKIŞ AÇINIZDAN ÖDÜN VERMEYİN”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “sanatçı alnında ışığı ilk hissedendir” sözünü hatırlatan Prof. Dr. Sibel Paşaoğlu, “Ruhunuzu her daim besleyin, bazen gördükleriniz karşısında oldukça güç olsa da – sizi çevreleyen herkese ve her şeye sevgiyle bakın, konu ya da kişi kim olursa olsun gayret edin, önyargılı yaklaşmayın. Giderek daha da uçsuz bucaksız hale gelen teknolojinin önünüze sunduğu cazip teklif ve beklentilerine, ideal sanal dünyalarına zaman zaman ara verip kendinize topraklama yapın. Klişeler sizi etkilemesin, yaygın kabul gören kimi “şey”ler her zaman doğru şeyler değildir, kabul görmemek, yadırganmak hatta “gülünç duruma” düşmek pahasına siz siz olun, özgün ve önyargısız bakış açınızdan ödün vermeyin. Sevgili gençler unutmayın, yüksek sanat ancak tamamıyla bağımsız, arı ve özgür bir düşüncenin ürünüdür.” şeklinde konuştu.

IMG_0478_1600x1067.JPG

“ESERLERİNİZ DÜNYAYI DAHA ANLAMLI BİR HALE GETİRECEK”

Öğretim Üyeleri adına konuşma yapan Dr. Öğr. Üyesi Mariyam Yeziyeva Nehir mezunları tebrik ederek “Sanatın evrensel dilini konuştuğunuz için sizler toplumumuzun kültürel mirasını ve estetik değerleri koruma ve ilerletme görevini üsteleneceksiniz. Sizin eserleriniz dünyayı daha anlamlı bir hale getirecek. Sanat duyguları ifade etmek, düşünceleri ve insanları birleştirmek için güçlü birer araçtır. Bu gücü kullanarak toplumumuzda değişimler yaratabilirsiniz.” ifadelerini kullandı. Mezun öğrencileri temsilen Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisi Meryem Necipoğlu da, “Bu bölümde 4 yıl boyunca çok güzel eğitimler aldık. Bu süreçte almış olduğumuz eğitimler, kazanmış olduğumuz başarılar ve bizim gelişmemiz için her türlü desteği veren tüm hocalarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi. Açılış konuşmalarının ardından konuklar sergilenen eserleri gezdi. Sergi 11 Temmuz 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

IMG_0504_1600x1067.JPG

IMG_0526_1600x1067.JPG

IMG_0553_1600x1067.JPG

IMG_0517_1600x1067.JPG

IMG_0532_1600x1067.JPG

Eklenme tarihi :4.07.2023 10:34:38
Son güncelleme : 23.08.2023 10:52:03