Bilişimin potansiyeli turizmden yüksek

Akdeniz Bilişim Zirvesi’ni değerlendiren Rektör Özkan, rekor katılımla gerçekleşen zirvenin Antalya’nın bilişim alanındaki cazibesini gösterdiğini belirterek, “Bilişimin şehrimiz için potansiyeli en az turizm kadar fazla. Bu potansiyeli hayata geçirmek için iddialıyız.” dedi. Teknoloji Vadisi Projesi de Bilişim Zirvesi kapsamında ilk kez görücüye çıktı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Teknokent ev sahipliğinde gerçekleşen Akdeniz Bilişim Zirvesi’ni ve Antalya’nın bilişim alanındaki potansiyelini değerlendirdi. Zirvenin 4 bini aşkın katılımcısıyla bölgenin en önemli etkinliği olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Özkan, “Bilişim alanında önde gelen 27 ismin konuşmacı olduğu zirveyi 25 üniversiteden bilişim toplulukları takip etti. Bu ilgi Antalya’nın bilişim alanındaki cazibesini ortaya koyuyor. Aynı zamanda yaptığımız zirve, üniversite olarak bilişim konusuna verdiğimiz önceliğin de bir göstergesi.” diye konuştu.

IBO_6350_1600x1067.jpg

SEKTÖR 300 MİLYAR LİRA BÜYÜKLÜĞE ULAŞTI

Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün büyüklüğünün 300 milyar liraya yaklaştığını hatırlatan Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Bilişim sektöründe her yıl çift haneli büyümeler yaşıyor. Bu ivme artarak devam edecek. Antalyamız da bu yükselen trendin merkezi olma potansiyeline sahip. Üniversitemizin akademik birikimi, Teknokentimizin son dönemdeki atılımları ile bu konuda önemli bir ilerleme kaydettik. Bilişim Zirvesi’ne olan bu yüksek katılım ve ilgi de doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi. Önümüzdeki yıl zirvenin yedincisi düzenlenecek. Çok daha kapsamlı, geniş katılımlı ve uluslararası katılımcıların yer alacağı şekilde düzenlemeyi hedefliyoruz. Sadece Türkiye’de değil dünyada da bilişim kalbini Antalya’da attığını göstermek istiyoruz.” dedi.

IBO_6279_1600x1067.jpg

ANTALYA BİLİŞİMİN BAŞKENTİ OLACAK

Antalya’nın Türkiye’nin teknoloji ve bilişim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerlediğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Özkan, “Antalya’nın bilişim alanındaki potansiyeli, turizmdeki gücünden bile daha fazla. Bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek şehrimizi tarım ve turizmin yanında bilişimin başkenti haline getirmek istiyoruz. Yine turizmden örnek vermek gerekirse, Kemer ve Alanya’da ilk otellerin yapılmaya başlandığı dönemdeki Antalya gibiyiz. Önümüz çok açık. Gidecek çok yolumuz var.” ifadelerini kullandı.

IMG-20221018-WA0004.jpg

KALİFORNİYA’DAN EKSİĞİMİZ YOK

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya coğrafi ve iklim özellikleri, tüm dünyayı kapsayan güçlü uçuş ağı ve konaklama imkânları ile Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’ne benzer özellikler taşıdığına dikkat çekti. Bu nedenle sadece ülke genelinden değil dünyanın farklı bölgelerinden de bilişim alanında yatırımların gelebileceğini kaydeden Prof. Dr. Özkan, “Bunun somut örneğini Rusya ve Ukrayna savaşı sırasında yaşadık. Bu iki ülkeden de yazılımcılar Teknokent çatısı altında üretim yapmak istediler. Elimizden geldiğince talebi karşılamaya çalışıyoruz. Ukrayna’nın en büyük savunma sanayi şirketlerinden biri de bu süreçte yazılımlarını Teknokentimizde yapmaya başladı.” açıklamasında bulundu.

IMG-20221018-WA0007.jpg

TEKNOLOJİ VADİSİNİN TASARIMI İLK KEZ ORTAYA ÇIKTI

Bilişim Zirvesi’nde, Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent bünyesinde başlatılan Teknoloji Vadisi Projesi de görücüye çıktı. Projenin tasarım çizimleri heyecan yarattı. Yaklaşık 200.000 metrekarelik alanda yapılması düşünülen Teknoloji Vadisi Projesi kapsamında teknolojik ürünler üretiminin ve Ar-Ge ve Ür-Ge’ye dayalı ekonominin büyümesi hedefleniyor. Ar-Ge ve teknoloji odaklı çalışan firmaların sayısının ve niteliğinin artırılması sayesinde bölgede teknoloji tabanlı ekonomik kalkınmanın sağlanması amaçlanıyor.

IMG_7261_1575x1050.jpg

IMG_8822_1600x1067.jpg

IMG-20221018-WA0005.jpg

Eklenme tarihi :19.10.2022 15:44:15
Son güncelleme : 19.10.2022 15:44:15