Covid-19 Ölüm Sayılarında Tüberkülozu Geçti

Akdeniz Üniversitesi Verem Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan tüberkülozun ölümcül enfeksiyon hastalıkları sıralamasında ilk sırada yer aldığını bildirdi.

Tanı ve Tedavide Gerileme Yaşandı

Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19'un ise dünya genelinde tüm sağlık sorunlarının önüne geçtiğini kaydetti. Tüberkülozun yıllardır ölüme neden olan hastalıklar listesinde en üst sırada yer aldığını anlatan Prof. Dr. Çoban, geçen yıl ise Covid-19'un en çok ölüme neden olan hastalık olarak en üst sıraya yerleştiğini bildirdi. Pandeminin halk sağlığı sorunu olan mevcut hastalıkları olumsuz etkilediğini belirten Prof. Dr. Çoban, Antalya genelinde de pandemi döneminde geçtiğimiz yıllardaki verilere oranla tüberkülozun tanı ve tedavilerde gerileme yaşandığını belirtti.

Yeni Aşı ve İlaçlara İhtiyaç Var

Prof. Dr. Çoban, tüberkülozdan korunmada yeni çalışmalara ihtiyaç olunduğunu da  belirterek, ""Bu hastalıklardan kurtulmak için daha çok araştırma ve çalışma yapmak gerekiyor. Özellikle tüberkülozdan korunmada etkin yeni bir aşıya ve yeni ilaçlara ihtiyacımız var. Tanı ve ilaçlarda direncin erken gösterilmesinde hızlı ve maliyeti düşük yöntemler gerekiyor."" diye konuştu.

Eklenme tarihi :1.04.2021 13:19:55
Son güncelleme : 10.10.2023 16:35:23