Dünya Yumurtalık (Over) Kanseri Farkındalık Günü etkinliği düzenlendi

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı tarafından ‘8 Mayıs Dünya Yumurtalık (Over) Kanseri Farkındalık Günü’ kapsamında etkinlik düzenlendi.

Öğretim elemanları Doç. Dr. Gamze Yavaş ve Arş. Gör. Gülcan Karabulut danışmanlığında, hemşirelik öğrencilerinin katılımı ve Finike Devlet Hastaneleri iş birliğiyle düzenlenen etkinlik kapsamında Finike Devlet Hastanesi’ne poliklinik randevusu için gelen hastalara, hasta yakınlarına ve sağlık personeline over kanseri konusunda bilgi verdiler.

‘SESSİZ KATİL’ OLARAK BİLİNEN OVER KANSERİ GİDEREK ARTIYOR

Öğretim elemanları, over kanserinin dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda görülme sıklığının giderek arttığını ve 2050 yılına kadar dünya genelinde over kanseri tanısı alan kadınların sayısının %55 oranında, over kanserine bağlı ölen kadınların sayısının ise neredeyse %70 oranında artmasının beklendiğini belirttiler. "Sessiz katil" olarak bilinen over kanserinin, belirsiz semptomları nedeniyle sıklıkla erken evrede teşhis edilemediğini ayrıca over kanserini erken aşamada tespit etmek için tek, güvenilir ve özel bir tarama prosedürünün bulunmadığını ifade ettiler. Bu nedenle kadınların over kanserinin belirtileri ve risk faktörleri konusunda farkında olmalarının önemli olduğunu vurguladılar. Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınların over kanserinin risk faktörleri ve belirtileri konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıklarını dile getirdiler.

ÖĞRENCİLER BİLGİLENDİRME YAPTILAR

Bu nedenle ilk kez toplumda over kanserine ilişkin farkındalığı arttırmak için konu ile ilgili bu bilgilendirme ve farkındalık oluşturma etkinliğini düzenlediklerini belirttiler. Etkinlik kapsamında hemşirelik öğrencileri, Finike Devlet Hastanesi’ne poliklinik randevusu için gelen hastalara, hasta yakınlarına ve sağlık personeline over kanseri konusunda bilgi verdiler. Öğrenciler over kanserinin belirtileri ve risk faktörleri konusunda bilgi aktararak, her kadının yılda bir kez jinekolojik muayene yaptırmasının önemini aktardılar. Ayrıca kadınlara jinekolojik şikâyetleri olduğunda da vakit kaybetmeden hekime başvurmasının çok önemli olduğunu vurguladılar. Öğrenciler, kadınlara over kanseri ile ilgili bilgilendirme mesajlarının yer aldığı broşürleri dağıttılar ve over kanseri farkındalık göstergesi olan kurdeleden taktılar. Etkinlik hasta, hasta yakınları ve sağlık personeli tarafından büyük ilgi gördü.

Eklenme tarihi :10.05.2024 15:31:45
Son güncelleme : 10.05.2024 15:32:03