Genç hukukçular yemin etti

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan 250 öğrenci yemin ederek mesleğe ilk adımlarını attı.

Azmi ve annesinin desteği ile Hukuk Fakültesini dört yılda başarıyla tamamlayan görme engelli Simay Özen diplomasını Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Sanatçı Haluk Levent'in elinden aldı.

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2020-2021 eğitim öğretim yılı Mezuniyet ve Yemin Töreni Gazi Mustafa Kemal Spor Salonunda düzenlendi. Törene Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Cengiz Toker, Sanatçı Haluk Levent, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Güllü, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Orhan Özdemir, Antalya Barosu Başkan Vekili Av. Cenk Soyer, Antalya Hukuk Fakültesi Geliştirme Derneği Başkanı Av. Gülcihan Türe öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN FAKÜLTELERDEN

20'nci yılını dolduran Hukuk Fakültesinin, geçen sürede Türkiye'nin en çok tercih edilen fakültelerden biri haline geldiğini belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, 'Fakültemiz, yetiştirdiği hukukçular, yürüttüğü bilimsel çalışmalar ile adından övgüyle söz ettiriyor. Hukukçu, hak ve özgürlüklerin korunmasını, adaletin eşit dağıtılması için mücadele eden çok saygın bir meslektir. Gücünüzün dayanağı olan yasalara bağlı kalarak; insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokratik değerlere saygılı ve tarafsız bir şekilde görev yapacağınıza olan inancımız sonsuzdur. Bunun için üniversitemizden gerekli nitelikli eğitimi alarak mezun oldunuz.' diye konuştu.

VİCDANI MERKEZE ALAN BİR ANLAYIŞ

Bir hukukçu için akademik başarı ve iyi bir hukuk bilgisi kadar ahlaki ve insani değerleri özümseyebilmenin de çok önemli olduğunu vurgulayan Rektör  Özkan, 'Ben, vicdanı merkeze alan bir anlayışla ve en önemlisi de hangi şart altında olursa olsun 'Fikri hür, irfanı hür, vicdânı hür' bir şekilde hareket edeceğiniz konusunda sizlere çok güveniyorum. Akdeniz Üniversitesi ailesinin bir parçası olmayı sürdürecek siz genç hukukçuların, iyi yetişmiş bir hakim, savcı veya avukat olarak ülkemize ve insanlığa önemli katkılar sunacağınıza yürekten inanıyorum.' şeklinde konuştu.

HUKUK KİMLİĞİNİ KAZANMAK VE BİR ÖMÜR TAŞIMAK ZORDUR

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, 'Fakültemiz kuruluşundan bu yana sayısız mezun vermiş ve mezunları uygulamanın farklı yerlerinde başarılı bir şekilde fakültemizi temsil etmektedir. Öğrencilerimize dört yıllık eğitim döneminde hukukun temel ilkeleri kapsamında bir hukuk nosyonu kazandırılmaya çalışılmıştır. Hukukun temel ilkelerinin özümsenerek mezun ettiğimiz öğrencilerimiz ülkemizin dört bir tarafına dağılarak birer hukuk adamı olacaklardır. Bu kimliği kazanmak ve bir ömür taşımak zordur. Büyük bir sorumluluk üstlenmektir demektir.' dedi.

KATİBİNİN KIZINA DİPLOMA VERDİ

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Güllü, 'Bir meslektaşınız olarak aramıza hoş geldiniz. Yıllardır verdiğiniz emeğin karşılığın aldınız. Uzun ve zorlu bir eğitimden sonra mezun oldunuz. Bu anlamda önemli başarılara imza atacağınıza ve mesleğinizi en iyi şekilde yapacağınıza inancım tam. Sizleri yetiştiren aileleriniz ve sizleri bugünlere getiren hocalarınıza teşekkür ederim, hepinize üstün başarılar dilerim.' ifadelerini kullandı. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Orhan Özdemir de mezunlar arasında bulunan katibinin kızı Kübra Özer'e diplomasını vererek mezun olan tüm öğrencilere başarılar  diledi. Törende Antalya Barosu Başkan Vekili Av. Cenk Soyer, Antalya Hukuk Fakültesi Geliştirme Derneği Başkanı Av. Gülcihan Türe de birer konuşma yaptı.

AZMİYLE ÖRNEK OLDU

Törende, azmi ve annesi Ayşegül Özen'in desteği ile Hukuk Fakültesini dört yılda başarıyla tamamlayan görme engelli Simay Özen, diplomasını Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Sanatçı Haluk Levent'in elinden aldı. Simay Özen'i tebrik eden Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, 'Simay bize çabanın karşısında hiçbir engelin olmadığını gösterdi. Tebrik ederim Simay'ı ve annesini sonsuz mutluluklar. Büyük bir savaşçı olacaksın.' dedi. Simay Özen, 'Rektör hocamıza desteği için teşekkürler. Çok mutlu oldum. Haluk abiye de çok teşekkür ederim. O kadar işinin arasında beni kırmadı geldi buraya. Ayrıca üzerimde emeği geçen bütün hocalarıma çok teşekkür ediyorum ve bu süreçte ailemde her zaman arkamda oldu onlara da teşekkür ediyorum.' dedi.

BU ÜLKE SİZDEN ÇOK ŞEY BEKLİYOR

Sahneye çıkışta Simay Özen'e eşlik eden Sanatçı Haluk Levent, '2017 tanıştık Simayla, o zaman üniversiteye hazırlanıyordu. Haluk abi ben avukat olacağım hukukçu olacağım dedi. Sen avukat olursan ben mezuniyetine geleceğim dedim. Ve geldim iyi ki gelmişim, böyle pırıl pırıl gençlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Bir ülkenin gelişimi ilerlemesinin yer altı zenginlikleriyle, değil gelişmişlik muhakkak surette adalet ve hukukla sağlanır. Bu ülke sizlerden çok şey bekliyor.' ifadelerini kullandı. Tören genç hukukçuların yemin etmesiyle son buldu.


 

Eklenme tarihi :8.07.2021 12:44:34
Son güncelleme : 12.10.2023 15:14:03