Rektör Özkan Basın Mensuplarıyla Buluştu

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensupları ile sık sık bir araya gelip görüş alışverişinde bulunmak istediğini belirten Rektör Özkan, 'Akdeniz Üniversitesi'nin kamuoyuna tanıtılmasındaki en önemli görev sizlere düşüyor. Sizlerin de desteğiyle üniversitemizin ismini dünyaya duyurmaya devam edeceğiz.' dedi.

Rektör Özkan: Önceliğimiz Sağlıklı Eğitim

Akdeniz Üniversitesi olarak devam eden pandemi sürecindeki önceliklerinin, öğrenciler, öğretim elemanları ve tüm çalışanların sağlığını korumak olduğunu söyleyen Rektör Özkan, 'Yükseköğretim Kurulu'nun 'teorik eğitimlerin mümkün olduğunca uzaktan eğitim yöntemleri kullanılarak devam ettirilmesi' yönündeki tavsiyesi ve Sağlık Bakanlığı'nın 'vaka sayısının yeniden artışa geçmesi daha dikkatli davranılmasını gerektirmektedir' görüşü doğrultusunda yaptığımız değerlendirmelerde Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi ve Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi uygulamaları hastane ortamında yüz yüze, teorik derslerin uzaktan eğitim şeklinde yürütülmesine karar verildi. Bunlar dışında kalan programların eğitim-öğretim faaliyetlerinin ise, Güz yarıyılında olduğu gibi çevrim içi uzaktan öğretim yöntemleriyle devam ediyor.' dedi.

Öğrencilerimize Yaz Aylarında da Kapılarımız Açık

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından tüm üniversitelere gönderilen son yazıda özellikle uygulama eğitimleri ağırlıkta olan bölüm ve/veya programların son sınıf öğrencilerinin gerekli yeterlilikleri kazanmadan mezuniyet aşamasına gelmiş olmasına ilişkin endişelere vurgu yapıldığına dikkat çeken Rektör Özkan, 'Bu çerçevede Üniversitemiz uzaktan eğitim sürecini senkron ve asenkron dersler ile en iyi şekilde yürütmeye çalışmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu zor koşulların eğitim-öğretim süreçlerine yansımalarını da dikkate alarak öğrencilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Yaz ayları dâhil olmak üzere gereğinde öğrencilerimizin eksiklikleri kapatmaya yönelik yeni düzenlemeler yapılacak. Öğrencilerimiz mezun olsa dahi ihtiyaç duyabileceği teorik ve uygulamalı tüm derslerde misafir öğrenci olarak Üniversitemiz imkânlarından yararlanabilecek. Biz tüm eğitim-öğretim kadromuzla öğrencilerimizin her zaman yanında olacağız.' şeklinde konuştu.

Pandemiye Rağmen Nakiller Devam Etti

İlklerle adını dünyaya duyuran Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hastanesinin evrensel standartlarda eğitim, araştırma ve sağlık hizmeti her şartta sunmaya devam ettiğini söyleyen Rektör Özkan, Organ nakillerinde ülkemizin en önde gelen merkezlerinden biri olan Hastanemizde başladığı tarihten bugüne kadar 4821 Böbrek nakli, 642 Karaciğer nakli, 107 Kalp nakli, 78 Pankreas nakli, 5 Yüz nakli, 4 Ekstremite nakli ve 1 Uterus nakli gerçekleştirilmiştir.' diye konuştu. Rektör Özkan, gerek nakil çeşitliliği gerekse nakil sayısında çığır açan Akdeniz Üniversitesi'nde pandemiye rağmen 2021 yılı içerisinde 29 böbrek ve 21 karaciğer nakil gerçekleştirildiğini ifade etti.

Pandemi ile Mücadelede İyi Durumdayız

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Covid-19 çalışmaları hakkında bilgi veren Rektör Özkan, Covid-19 hastalarına yönelik tamamen ayrı bir alan oluşturduklarını ve tüm tedbirlerin üst düzeyde olduğunu belirterek Covid-19 hastalarında doluluk oranlarının yoğun bakımda yüzde 40, servislerde yüzde 50 olduğunu söyledi. Rektör Özkan Sağlık Bakanlığı'nın desteği ile hiçbir zaman malzemesiz, ilaçsız kalmadıklarını ve sürecin şuan iyi gittiğini söyledi. Rektör Özkan, Covid-19 aşısının önemli olduğunu vurgulayarak böyle bir imkan sağlanan kişilerin mutlaka aşılarını yaptırmaları yönünde çağrıda bulundu.
Özkan, hastanede tüm branşlarda çalışmaların devam ettiğini, kanser hastalarının da kontrollü bir şekilde tedavilerini sürdürdüklerini söyledi. Bazı doku ve organ nakillerini salgın nedeniyle ertelemek zorunda kaldıklarını aktaran Özkan, ""Yüz, kol, rahim nakli konularında ciddi talep var. Ancak şimdilik salgın nedeniyle bunları gerçekleştiremiyoruz. Ama böbrek, karaciğer gibi hayati önem taşıyan nakilleri yapıyoruz."" diye konuştu.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğünde Görev Değişimi

Rektör Özkan, 'Görevini layıkıyla yerine getiren bulunduğu yere değer katan sevgili dostumuz Sibel Aksoy, eşi Avni Aksoy'un Mozambik Cumhuriyeti'ne Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atanmasıyla maalesef aramızdan ayrılıyor. Çok güzel bir altı ay geçirdik, emekleri için kendisine çok teşekkür ediyoruz. Görevini de yine basın camiasından bir isim olan Talat Öztuzsuz'a devrediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı şekilde sizlerle uyum ve iş birliği içinde çalışmayı ve güzel haberlerde buluşmayı diliyoruz.' diye konuştu.

Toplantı sonunda basın mensuplarının görüş ve önerilerini dinleyen Rektör Özkan, Akdeniz Üniversitesi'ne dair düşüncelerinin kendileri ile paylaşılmasından memnuniyet duyacaklarını ve görüş ve önerilere her zaman açık olduklarını ifade etti.

Toplantı eski Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Sibel Aksoy'a çiçek takdimi ile son buldu.

Eklenme tarihi :9.03.2021 15:23:55
Son güncelleme : 3.10.2023 11:26:48