Rektör Özkan Siber Güvenlik Uzmanı Yetiştirme Projesi öğrencileriyle görüştü

Akdeniz Üniversitesi ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı iş birliği ile Siber Güvenlik Uzmanı Yetiştirme Projesi Prof. Dr. Cengiz Toker, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Volkan Güler, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Özen, Akdeniz Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Evren İmre ve eğitmenler de toplantıda yer aldı.

YENİ BİR DÜNYANIN, DİJİTAL ÇAĞIN EŞİĞİNDEYİZ

Siber Güvenlik Uzmanı Yetiştirme Projesi dijital çağın eşiğinde olunduğunu söyleyen Rektör Özkan, 'Bu çağ sanayiden milli güvenliğe kadar hayatımızın her alanını şekillendiriyor. Ülke olarak bu değişimi ne kadar yakalarsak, hatta o değişime ne kadar yön verebilirsek o kadar güçlü olabiliriz. Çünkü bu süreçte veri akışını elinde tutanlar, kendi isteklerini rahatlıkla dayatabiliyorlar, dijital saldırılarla egemenlik haklarına müdahale edebiliyorlar. Bunun örneklerini yakın tarihimizde gördük, Arap Baharında, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde yaşanan renkli devrimlerde gördük.' şeklinde konuştu.

DİJİTAL EVRENDE DE BAĞIMSIZLIĞIMIZI SAĞLAMLAŞTIRMALIYIZ

Siber Vatan ifadesini çok yerinde bulduğunu söyleyen Rektör Özkan, 'Nasıl Mavi Vatan dediğimiz denizlerde egemenlik hakkımızı korumamız gerekiyorsa, Siber Vatan denilen dijital evrende de bağımsızlığımızı sağlamlaştırmalıyız. Bunun yolu hem yerli teknoloji üretmekten, hem de nitelikli insan gücü yetiştirmekten geçiyor. Ülke olarak bu konuların öneminin farkında olduğumuzu son yıllarda yaptığımız atılımlarda görüyoruz. Ortağı olmaktan gurur duyduğumuz Siber Vatan projesi de bu atılımın bir parçası olarak görülebilir.' ifadelerini kullandı.

Yakın gelecekte bilişim sektöründeki en parlak mesleklerin başında siber güvenlik uzmanlığının geleceğini sözlerine ekleyerek devam eden Rektör Özkan, 'Sadece ülkemizde yaklaşık 30 binlik bir ihtiyaçtan bahsediliyor. Projemiz siber güvenlik alanında önemli bir ihtiyacın giderilmesine katkı sağlayacak. Ben bir yılın sonunda öğrencilerimizin tamamının istihdam edileceğine, dahası ülkemizin siber güvenliğinde önemli görevler yürüteceğine de yürekten inanıyorum. Bunun için sevgili öğrencilerimize çağrım eğitimlere özen göstermeleri ve proje kapsamında düzenlenecek usta-çırak buluşmaları ile teknik gezilerden de azami ölçüde yararlanmaları olacaktır. Bu vesileyle ülkemizin geleceği için siz gençlerimize çok güvendiğimi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Genç, dinamik, eğitimli ve üreten nüfusumuzun gücü ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün koyduğu muasır medeniyetler seviyesine ulaşma ülkümüzü gerçekleştireceğimize inanıyorum. Eğitimlere katılan tüm öğrencilerimize tekrar başarılar diliyorum. Projeye katkı sağlayan hocalarımıza ve Genel Sekreter Volkan Güler nezdinde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'na teşekkür ediyorum.' dedi.

DİJİTAL DÜNYADA DAHA İLERİ SEVİYE

Antalya'nın dünyanın önemli merkezlerinden birisi olduğunu söyleyen Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Volkan Güler ise 'Antalya gibi bir şehir de okuyor olmanız ve siber güvenlik konularına yöneliyor olmanız sizler için çok önemli bir avantaj. Tarım ve turizm sektörü önemli potansiyel ama bu iki sektör içinde gelecekte tek bir ortak nokta var geleceğe dair yapılacak olan teknolojik yatırımlar. Kalkınma ajansları dünyası olarak ülkemizdeki 26 kalkınma ajansı olarak 2022 yılı temamız genç istihdamı, istihdam edilebilirliği artırmak daha fazla gencimizi nitelikli iş gücüne dahil etmek temel önceliğimiz. Siber güvenlikte bu işlerin başında gelen işlerden. Çünkü artık gelecekte kodlama bilmeyen yazılım bilmeyen kimse kalmayacak. Dijital dünyada daha ileri seviyede yer almak bizim temel amacımız olmalı.' şeklinde konuştu.

Eğitimi alan öğrencilerde Akdeniz Üniversitesi ve BAKA'nın eğitimi düzenledikleri için çok memnun olduklarını belirterek teşekkür ettiler. Bir yıllık program boyunca öğrenciler Linux ve CEH Eğitimi, Sızma Testi Web Güvenliği Uzmanlığı, Malware Analizi, Proje Geliştirme Sunucu ve Server Adli Analiz eğitimi alacaklar. Öğrencilerin aldıkları eğitime ek olarak, teknik geziler, usta çırak buluşmaları, konferanslar ve seminerler, mentör firmalar ile birebir çalışmalar, CTF yarışmaları ile ulusal girişimcilik ekosisteminin oluşturulması hedefleniyor.Eklenme tarihi :28.04.2022 13:17:49
Son güncelleme : 29.11.2022 14:20:52