Sağlık Eğitiminde Ters Yüz Eğitim Modeli konulu eğitim yapıldı

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde “Sağlık Eğitiminde Ters Yüz Eğitim Modeli” Konulu eğitim yapıldı.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel Moderatörlüğünde Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar’ın sunumu ve katkıları ile öğrenen merkezli öğrenme yöntemlerinden biri olan "Sağlık Alanında Ters Yüz Eğitim Modeli"nin ele alındığı eğitim gerçekleştirildi.

TERS YÜZ ÖĞRENME MODELİ YAKLAŞIMI

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Ters Yüz Öğrenme Modeli yaklaşımını deneyimleriyle birlikte detaylı bir şekilde aktardı ve eğitimde yenilikçi stratejilere ışık tuttu. Hemşirelik ve Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim elemanlarının yanı sıra Türkiye'nin farklı illerinden de öğretim elemanlarının katıldığı eğitimde, Ters Yüz Eğitim Modeli'nin sağlık eğitimindeki önemi ve etkileri ele alındı.

PASİF OLARAK BİLGİYİ DİNLEMEK YERİNE AKTİF OLARAK KATILIM

Prof. Dr. Gürpınar, Ters Yüz Eğitim Modeli'nin geleneksel sınıf öğretiminin yerine geçen bir öğrenme yaklaşımı olduğunu ve bu modelde öğrencilerin pasif olarak bilgiyi dinlemek yerine aktif olarak katılım göstermeleri ve bilgiyi öğrenme sürecinin merkezinde olmalarının teşvik edildiğini belirterek bu modelin öğrencilerin bireysel öğrenme ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlayabildiğini ve sınıf içinde öğrenci ve öğretim elemanı arasında daha fazla etkileşim olanağı sunduğunu vurguladı. Prof. Dr. Gürpınar, eğitim modelinin öğrencilerin eleştirel düşünme ve problem çözme gibi becerilerini artırdığını da vurguladı.

BİLGİ VE DENEYİMLERİNİ DİĞER KATILIMCILARLA PAYLAŞTILAR

Prof. Dr. Gürpınar, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı'ndan itibaren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uygulamaya başladıkları eğitim modeli için rektörlüğün desteği ile alt yapılarının tamamlandığını ve diğer fakültelere bu konuda destek olmaya her zaman hazır olduklarını ifade ederek; bu modelin nasıl uygulandığı, avantajları, dezavantajları ve karşılaştıkları zorluklar konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Ayrıca, eğitime katılan ve daha önce bu öğrenme modelini derslerinde kullanan öğretim elemanları da bilgi ve deneyimlerini diğer katılımcılarla paylaştı. Eğitime katılan öğretim elemanları, Prof. Dr. Gürpınar'ın önerdiği yöntemleri kendi eğitim ortamlarına entegre etmek için yeni fikirler ve stratejilerle eğitimden büyük bir memnuniyetle ayrıldıklarını belirtti.

Eklenme tarihi :10.05.2024 14:57:31
Son güncelleme : 10.05.2024 15:01:58