Türkiye'nin ikinci kadavradan rahim nakli birinci yılını doldurdu

Türkiye'nin ikinci kadavradan rahim nakli birinci yılında her şey yolunda
Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Türkiye'nin ikinci kadavradan rahim nakli birinci yılını doldurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, nakil yapılan Havva Erdem'in sağlık durumunun iyi olduğu bildirdi.
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 27 Temmuz 2021'de Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki 40 kişilik ekip, Havva Erdem'e 8,5 saat süren operasyonla kadavradan rahim nakletti. Türkiye'de kadavradan ikinci rahim nakli yapılan Havva Erdem'in ameliyatının üzerinden 1 yıl geçti. Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen rahim naklinin birinci yılında Havva Erdem'in durumu ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ömer Özkan, Havva'nın sağlık durumunun gayet iyi olduğunu söyledi. Bir önceki operasyonu da hatırlatarak Derya Sert'in çocuk sahibi olduğunu anlatan Prof. Dr. Özkan, ""Havva Erdem'de de güzel sonuç alırsak, biraz daha ivme artacak diye düşünüyorum"" diye konuştu.

'HAVVA'NIN SAĞLIK DURUMU GAYET İYİ'
Prof. Dr. Ömer Özkan, ""Tam 1 yıl geçmiş. Havva Hanım, Türkiye'nin ikinci rahim nakliydi. 1 yılın ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Havva'nın sağlık durumu gayet iyi. Olumlu şekilde gidiyor. Sağlığı yerinde, rutin kontrollerini, tahlillerini yapıyoruz. Sanıyorum kısa zamanda bazı şeyler planlıyoruz. İnşallah biraz daha hızlı olacak. Zahmetsiz olmasını umuyoruz. Şu an ters giden bir durum yok"" dedi.

'DERYA SERT DÜNYAYA ÖRNEK OLDU'
Dünyada ilk kadavradan rahim naklinin Derya Sert'e yapıldığını, bir süre sonra anne olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Özkan, ""Derya'nın pratikleri aslında dünyanın pratikleriydi. Derya'nın ameliyatı dünyaya örnek oldu. Ondan sonra onlarca ameliyat yapıldı. Dünyada onlarca aile çocuk sahibi oldu, onlara umut oldu. İnşallah Havva Erdem'den de güzel bir sonuç alınırsa; birçok insana dünyada umut olacak. Onları heyecanlandıracak"" diye konuştu.

'PANDEMİ SONRASI MEVZUAT TAMAMLANACAK'
Dünyanın birçok yerinden talep olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özkan, ""Dünyanın her yerinde artık bu tür ameliyatlar yapılacak. Türkiye'de de birçok merkez, bu ameliyatları yapacak. Pandemi döneminden sonra umuyorum ki bunun mevzuatı tamamlanacak. Bir disiplin altında, birçok merkezde bu ameliyatlar sağlıklı ve uygun koşullarda yapılır diye umuyorum. Havva Erdem'de de güzel sonuç alırsak, biraz daha ivme artacak diye düşünüyorum. İnşallah güzel sonuçlar bekliyoruz."" dedi.

Eklenme tarihi :28.07.2022 11:46:16
Son güncelleme : 29.11.2022 11:04:41