Yeni Yüz İle Geçen Dokuz Yıl

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından Türkiye'de ilk kez yüz nakli yapılan Uğur Acar, naklin yıl dönümünde doktorlarıyla bir araya geldi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 21 Ocak 2012'de gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatıyla yeni bir hayata merhaba diyen Uğur Acar, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'ı ziyaret etti.

"

'Uğur Acar'ın Şuan ki Durumu Gayet İyi'

Uğur Acar'ın Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü'nde gerçekleştirdiği ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Rektör Özkan, dokuz yılın hızlı ve güzel geçtiğini söyleyerek 'Uğur Acar'ın şuan ki durumu gayet iyi. Kendisine de iyi bakıyor. Önemli olan bu tür hastalarda çok dikkatli, özenli hareket etmeleri, özellikle bu korona gibi sıkıntılı zamanlarda dikkat edilmeli. Bilinçli bir hasta zaten kendisi. Akdeniz Üniversitesi'nde çalışıyor Uğur. Bu vesileyle Uğur'un yüzünü de özel hayatını da çok yakından takip edebiliyoruz. Herhangi bir sıkıntı yok. Daha nice sağlıklı on yıllar diliyorum Uğur'a. İnşallah yüzüyle istediği gibi güzel bir hayat geçirir.' dedi.

"

Yüz, kol, rahim nakli gibi ameliyatların hayat kalitesini artıran ameliyatlar olduğunu ve çok komplike ameliyatlar oldukları için her gün yapılacak ameliyatlar olmadığını dile getiren Rektör Özkan, 'Yüz nakli bekleyen hasta sayısı çok olmamakla beraber kol nakli bekleyen hasta çok fazla. Özellikle donör sayısına göre ise bekleyen hasta sayımız çok fazla. İnsanlar yakınlarında olmadan bunun önemini ve zorluklarını kavrayamıyor. Bu nakiller hem kişinin hem de çevresindeki insanların hayat kalitesini oldukça arttıran ve onları manevi anlamda hayata bağlayan ameliyatlar. İnşallah insanların organlarını, uzuvlarını, yüzlerini bağışlamasıyla yavaş yavaş bazı insanların hayatları değişecek.' şeklinde konuştu.

"

'Uğur Acar İle Birlikte Sağlıklı Bir Şekilde Dokuz Yılı Tamamladık'

Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, 'Uğur artık bizim bir personelimiz ve bundan dokuz yıl önce bir serüvene başlamıştık. Sağlıklı bir şekilde dokuz yılı tamamladık. İnşallah bundan sonra da nice dokuz yıllar diliyoruz. Allah ona uzun, sağlıklı, mutlu bir ömür versin inşallah.' dedi.

"

'Yüz Nakli Olduğum İçin ve Akdeniz Üniversitesi'nin Bir Mensubu Olduğum İçin Çok Mutluyum'

Uğur Acar ise Akdeniz Üniversitesi ailesinin bir ferdi olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, 'Dokuz yılı arkada bıraktık Akdeniz Üniversitesi'nde. Bu sürede Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ve Rektörlük kısmında görev aldım. Burada olmam nakille ilgili de tedavim için önemliydi. Hocalarıma ve doktorlarıma yakın olmam benim için önemliydi. Yüz naklini ilk duyduğumda on yıl sonrasını düşünmek insanın içinde farklı duygular yaşamasına sebep oluyor. Şu anda ben yüz nakli olduğum için ve Akdeniz Üniversitesi'nin bir mensubu olduğum için çok mutluyum. Akdeniz Üniversitesi ailesine, doktorlarına ve çalışanlarına bütün ferdine teşekkür ediyorum. Çünkü ben Akdeniz Üniversitesi'nde olmaktan mutluyum.' dedi.

Dokuzuncu Yıl Anısına Pasta Kesildi

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'ın da katılımıyla Türkiye'nin ilk yüz naklini olan Uğur Acar ile birlikte dokuzuncu yıl anısına pasta kesildi.

"

"

"

"

Eklenme tarihi :21.01.2021 10:55:27
Son güncelleme : 28.09.2023 14:31:29